Národní eucharistický kongres

narodni eucharisticky kongres 2015 webBratři a sestry, v tomto roce nás čeká tzv. eucharistický kongres. Dovolte proto, abych ocitoval slova o. biskupa Jana Vokála, delegáta ČBK pro eucharistické kongresy, který píše: „Kdo jí mé Tělo a pije mou Krev, má život věčný a já ho vzkřísím v poslední den“ (srov. J 6,54), říká Kristus svým učedníkům. V Eucharistii, Smlouvě Nového zákona, nám zanechává konkrétní, hmatatelný pokrm a nápoj, každodenní výživu pro věčný život...

Tohoto nejsvětějšího pokrmu a podílu na Kristově oběti se nám dostává při mši svaté. I po ní Kristus zůstává mezi námi přítomný ve svatostáncích kostelů na celém světě, aby přebýval uprostřed svého lidu a aby se každý z nás z tohoto daru mohl radovat, neustále z něj čerpat posilu a učinit z Eucharistie středobod svého života. Abychom si tuto skutečnost připomněli a oživili ji ve svém vědomí, čeští a moravští biskupové svolávají na rok 2015 Národní eucharistický kongres, který vyvrcholí na podzim v Brně. Bude předstupněm slavení 51. mezinárodního eucharistického kongresu, jenž se uskuteční v lednu 2016 v Cebu na Filipínách. Mezinárodní eucharistický kongres bychom měli chápat jako statio orbis, tedy místo, kde se celý svět setkává k modlitbě, k veřejné manifestaci víry ve skutečnou přítomnost našeho Pána a Boha v Nejsvětější svátosti oltářní, k prohloubení nauky o Eucharistii a k oživení a posílení osobního vztahu k Pánu Ježíši, který sám je Obětí této Smlouvy nové a věčné. Tématem připravovaného celosvětového kongresu na Filipínách je Kristus ve vás, naděje na věčnou spásu (Eucharistie jako zdroj a nejvyšší poslání církve) se zaměřením na vztah eucharistie ke křesťanské naději a misijní činnosti církve. Motto našeho národního kongresu zní: Eucharistie – Smlouva nová a věčná. Završením Národního eucharistického kongresu, prvního od vzniku České republiky, bude společné setkání při slavení mše svaté dne 17. října 2015 v Brně, na které jsou srdečně zváni všichni kněží, jáhni i věřící lid celé naší země.

I v naší farnosti se připojíme k přípravě na Národní eucharistický kongres v rámci společenství, adorací a kázání. Zároveň ve dnech 15.-16. května proběhne v Olomouci Diecézní eucharistický kongres s programem pro různé skupiny ve farnostech (děti, mládež, dospělí), kterého se v rámci možností zúčastníme. Více na www.nek2015.cz

o. Josef